صفر تا صد تولید جعبه مقوایی

تولید جعبه مقوایی

جعبه‌های مقوایی در صنایع مختلف کاربردهای فراوانی دارند. برای نمونه جعبه های مقوایی مستطیلی برای بسته بندی کالاهای سبک مورد استفاده قرار می‌گیرند. سفارش جعبه مقوایی برای کالاهایی که بسته بندی اولیه را دارند نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ در چنین مواردی جعبه مستطیلی در حفظ ظاهر ایفای نقش می‌کند. این نوع جعبه در زندگی روزمره کاربردهای زیادی دارد. برای نمونه جعبه‌های انواع چای، پودر لباسشویی، شیرینی، فست‌فود، دارو، مداد رنگی، اسباب بازی و غیره موارد مصرف این نوع جعبه هستند. برای دربافت قیمت و تولید جعبه مقوایی میتوانید با گروه جعبه سازی چاپو تماس بگیرید. ۰۲۱۶۶۴۰۲۰۸۶

در ادامه نحوه تولید جعبه مقوایی را بررسی خواهیم کرد. همچنین در این مقاله به بررسی مسائل مختلفی در این زمینه خواهیم پرداخت. مسائلی همچون مواد تشکیل دهنده، انواع مختلف، روشهای ساخت و فرآیندهای چاپ خواهیم پرداخت. همچنین مزیتهای جعبه مقوایی را برخواهیم شمرد.

نحوه تولید جعبه مقوایی

نحوه تولید جعبه مقوایی

همانطور که از نام جعبه‌مقوایی پیداست این نوع جعبه‌ها از انواع گوناگون مقواهای مختلف تولید می‌شوند. در ادامه به بررسی روش‌هایی برای تولید مقوا در ساخت جعبه مقوایی اشاره خواهیم کرد. تاریخچه تولید اولین مقوا به کشور سوئد برمی‌گردد. در این کشور یک شیمیدان به نام F.Dahl به تولید جعبه مقوایی مبادرت ورزید.

دیگر فرآیندی که در تولید جعبه مقوایی بسیار حائز اهمیت است، فرایند کرافت نام دارد. اگر بخواهیم بیشتر با فرآیند کرافت آشنا شویم، لازم است که بگوییم در عملیات کرافت خرده چوب‌ها، به کاغذ تبدیل می‌شوند. در حقیقت مقواهای مستحکم و بادوام  طی این فرآیند تولید می‌شوند.

مقوا از چه موادی تشکیل شده است؟

فیبرهای گیاهی که از درختان به دست می‌آید مواد اصلی تهیه مقوا هستند. جعبه مقوایی در واقع صورت تغییر یافته گیاهان و درختان است. برای تولید مقوای مستحکم یا لطیف لازم است از فیبرهای متفاوتی استفاده کرد. برخی از گیاهان و درختان  موجب تولید مقواهای مستحکم‌ می‌شوند و برخی دیگر مقواهای نازک‌تر و ظریف‌تر را تولید می‌کنند.

خمیر کاغذ نیز یکی دیگر از مواد تشکیل دهنده مقوا است. خمیر کاغذ از یک سری مواد بازیافتی به همراه خرده چوب ساخته می‌شود. در حال حاضر بیشتر تولیدکنندگان خمیر کاغذ، در تلاش هستند که از روش‌های سازگار با محیط زیست بهره گیری کنند. در نهایت از مقوای به دست آمده، متناسب با ویژگی‌های آن در تولید انواع جعبه مقوایی استفاده می‌شود.

جعبه مقوایی چگونه ساخته میشود؟

همان طور که پیشتر گفتیم روش کرافت یکی از روش‌های تولید جعبه مقوایی است. روش کرافت برای ساخت جعبه مقوایی به این صورت است که خرده چوب‌ها را به همراه سولفات می‌پزند که از آن فیبر مناسب چوب را به دست آورند. طی این مرحله مقوا از حالت قهوه‌ای سوخته و تیره رنگ به سفید روشن یا کرم تبدیل می‌شود.

خرده کاغذهای تولیدشده از دستگاهی با دنده‌های بزرگ رد می‌شوند و در نهایت مقوا تولید می‌شود. سپس برای تولید جعبه مقوایی وارد مرحله کات یا برش می‌شوند. لازم به ذکر است که مقوا بر طبق ضخامت مورد نیاز متحمل تغییراتی می‌شود. مقواهای بسیار ضخیم را به کمک لاینرها مستحکم‌تر می‌کنند. همچنین در تولید مقوای ضخیم، مقادیر قابل توجهی مواد بازیافتی را به همراه مقوای اصلی ترکیب و لایه بندی می‌کنند. سرانجام برش‌های لازم را بر سطح مقوا می‌زنند و مقوا به جعبه مقوایی تبدیل می‌شود.

مقوا دارای ضخامت و وزن‌های متفاوتی است که بنابر کارآیی جعبه‌ها انتخاب می‌شود. هر چه میزان لاینر بیش‌تر باشد مقوای به دست آمده سنگین‌تر و همینطور مستحکم‌تر خواهد بود. هرچه این میزان کمتر باشد مقوا خالص‌تر و در واقع به کاغذ نزدیک‌تر است، از این رو برای تولید جعبه‌های کوچک‌تر مناسب‌ هستند. جعبه‌های مقوایی بر اساس کالایی که داخلشان قرار می‌گیرند ضخیم و مستحکم یا نازک و ظریف ساخته و عرضه می‌شوند.

مقوای ایندربورد

مقوای ایندربورد

مقواهایی که در جعبه سازی ایران به ایندربرد یا ایندل برد معروف هستند، قسمت اصلی‌شان متشکل  از مواد بازیافتی مقواهایی همچون مقوای پشت طوسی است. در طرف دیگر شان از لایه پالپ سفید یا نخودی  استفاده شده است، این نوع پالپ از درصد بالایی از پالپ اصلی برخوردار است. خوب است بدانید که هر چقدر لایه پالپ سفید یا نخودی ضخیم‌تر باشد، در نتیجه کیفیت آن افزایش پیدا می‌کند.

این گروه از جعبه‌ها از مقوای ایندربورد در وزن‌های ۲۵۰، ۲۷۵ ،۳۰۰، ۳۵۰ و ۴۰۰ گرمی ساخته شده‌اند. این محصولات در جعبه‌های مصرفی در حوزه‌های مواد غذایی خاص، محصولات آرایشی بهداشتی، دارویی و همینطور اقلامی حساس نسبت به بسته بندی بهداشتی کاربرد دارند.

مقوای پشت طوسی

برای تولید این نوع جعبه‌ها از مقواهایی با وزن‌های ۲۳۰، ۲۵۰ ،۲۸۰ ،۳۰۰ ،۳۵۰، ۴۰۰ و ۵۰۰ گرمی استفاده می‌شود. مقوای پشت طوسی دارای نوع دیگری به نام مقوای پشت طوسی دوبلکس است. در چنین مدلی ورقه‌های مقوا به شکل دولایه به کار برده شده‌اند، سپس در جعبه سازی‌ها این دولایه با صفحات مخصوص مرطوب به یکدیگر متصل می‌شوند.

 با توجه به ابعاد و وزن محصول داخل جعبه، نوع مقوای پشت طوسی تعیین می‌شود. از لحاظ ظاهری یک طرف مقوا سفید و دیگر سمت آن طوسی است. این مقوا برای جعبه‌های چاپی و بسته بندی‌های مختلف کاربرد دارد.

جعبه مقوایی گلاسه

جعبه مقوایی گلاسه

جعبه‌های گلاسه از مقواهای پشت سفید در وزن‌های ۲۳۰ ،۲۵۰، ۲۸۰،۳۵۰، ۴۰۰ و ۵۰۰ گرمی تولید می‌شوند. سطح داخلی جعبه مقوایی گلاسه دارای روکش سفید رنگ است. یکی از موارد کاربرد این نوع جعبه‌ها در مواردی است که نمای داخلی جعبه نمایان است.

 مزیتی که این نوع نسبت به انواع دیگر دارد این است که اصول بهداشتی بیشتری در تولید این نوع جعبه رعایت شده است. همچنین ظاهر زیبا و جذاب این نوع جعبه نیز آن را از سایر جعبه‌ها متمایز کرده است. موارد کاربرد جعبه مذکور در تولید جعبه کفش، دستمال کاغذی، شیرینی، کبریت و خمیر دندان است.

جعبه هارد باکس، جعبه طلا

تولید جعبه طلا

همان‌طور که می‌دانید طلا و جواهرات یکی از مواردی است که توجه خانم‌های بسیاری را به خود جلب کرده است، همچنین تبدیل به یکی از علاقه‌مندی های آنان شده است. دختران جوان نیز امروزه از بدلیجات متنوعی استفاده می‌کنند و به یکدیگر هدیه می‌دهند؛ از این رو چاپ جعبه هارد باکس برای این امر به یکی از الزامات تبدیل شده است.

 همچنین ساخت و تولید جعبه‌های با کیفیت، همگام با بسته‌بندی ویژه و حرفه‌ای تاثیر بسیار زیادی در افزایش فروش چنین محصولاتی دارد. به علاوه بسته‌بندی زیبای جعبه جواهرات تاثیر قابل توجهی در بهبود نحوه ارائه دادن جواهرات به خریدار دارد و ارزش بسیار زیادی به هدیه اضافه می‌کند. طراحی و چاپ جعبه هارد باکس مخصوص جعبه طلا و جواهر لازم است به طریقی باشد که ارزش بالای جواهرات را به نمایش بگذارد. از آنجایی که مخاطبان این هدایا خانم‌ها و دختران هستند و رنگ و نقش برای آنها اهمیت زیادی دارد، در نتیجه این جعبه‌ها هارد باکس لازم است به شیوه‌ای عالی در این حیطه به کار روند.

 تولید جعبه تبلیغاتی رستوران

جعبه‌ تبلیغاتی رستوران‌

تولید جعبه مقوایی به منظور تبلیغات در رستوران‌ها اهمیت زیادی دارد، چرا که یکی از ابزارهای قدرتمند بازاریابی و تبلیغاتی برای انواع رستوران‌ها و فست فود ها به حساب می‌آید. نحوه بسته بندی و جعبه بسته بندی فست فود باید از قابلیت‌های مختلفی برخوردار باشد.

 محصولات غذایی طی فرآیند حمل و نقل ممکن است آسیب ببینند یا گرما و تازگی خود را از دست بدهند،  از این رو لازم است بسته بندی‌های ویژه و جعبه‌های مستحکم برای این امر لحاظ شود. برای‌ نمونه در فست‌فودها جعبه پیتزا ، جعبه‌های مرغ سوخاری و جعبه‌های مخصوص قارچ سوخاری، لازم است از فرآیندهای ویژه‌ جعبه‌سازی بهره مند باشند.

نکته حائز اهمیت دیگر در این خصوص به کارگیری فونت‌های زیبا و تم‌های اختصاصی بر سطح جعبه‌های مقوایی است. این طرح‌ها و نقش‌ها باعث جذاب‌تر شدن جعبه می‌شوند و نظر مخاطبان زیادی را به خود جلب می‌کنند. تولید جعبه مقوایی باکیفیت نقش ویژه‌ای در جذب مشتری برای انواع رستوران‌ها و فست‌فودها دارد؛ همچنین تولید جعبه مقوایی اختصاصی، بیشترین تاثیر را در توسعه برندسازی دارد و موجب می‌شود که نام برند همیشه در ذهن مخاطب بماند.

چاپ سیلک و فلکس جعبه مقوایی

در تولید جعبه مقوایی انواع مختلفی چاپ به کار برده می‌شود که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

چاپ سیلک

چاپ سیلک نوعی از چاپ است که در آن از شابلون بر سطح چاپ بهره گرفته می‌شود، در این نوع چاپ رنگ به صورت مستقیم روی سطح چاپ می‌شود. از مزایای این نوع چاپ این است که جعبه یا کارتون مقوایی به راحتی امکان چاپ در تیراژ پایین با قیمت مناسب و مقرون به صرفه را دارد.

موارد استفاده از چاپ سیلک برای کاغذ، مقوا، نایلون، نایلکس، چاپ جعبه کفش، چاپ جعبه شیرینی، خرما، میوه و کلیه جعبه‌هایی است که از جنس کارتن هستند. این نوع چاپ از مزایای زیادی برخوردار است از جمله اینکه بسیار مقرون به صرفه است، ولی معایبی نیز دارد. برای مثال از سرعت پایین‌تر و رزولوشن کمتری نسبت به چاپ‌های دیگر برخوردار است.

چاپ فلکس جعبه مقوایی

این نوع چاپ اغلب برای جعبه‌های ای‌فلوت مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای کاهش هزینه‌ها بهتر است نوع تک رنگ آن را برگزینید. این نوع چاپ از آنجایی که از پلیت‌های ژلاتینی بهره می‌گیرد، در نتیجه امکان از بین رفتن جدار مقوا به دلیل قرار گرفتن بین غلطک وجود ندارد.

چاپ فلکس برای ورق‌های سلفونی انجام می‌شود. این چاپ توسط دستگاه لمینت، بر سطح جعبه چسبانده می‌شود .برای چاپ تصاویر با کیفیت بالا این نوع چاپ بسیار مناسب است. همچنین این روش بهترین انتخاب برای زمانی است که وقت کافی در اختیار نداریم و سرعت چاپ از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

یکی از مزایای این جعبه، قیمت مطلوب آن در تیراژ بالا است. سرعت بالا نیز در این چاپ نقش مهمی ایفا می‌کند. در این نوع چاپ امکان چاپ روی مقوا با گرماژ بالا وجود دارد. همچنین این روش قابلیت چاپ ۴ رنگ با دستگاه‌های پیشرفته را دارد.

چاپ افست جعبه مقوایی

به سبب اجرای چاپ با گرافیک و حجم بالا، چاپ افست بهترین گزینه پیش‌ رویتان خواهد بود. اصطلاح دیگری که برای این نوع چاپ به کار برده می‌شود چاپ لیتوگرافی است. این نوع چاپ برای چاپ جعبه با بیش از ۴ رنگ کاربرد دارد. از چاپ افست عموما برای  امور چاپی در تیراژ بالا استفاده می‌شود. این نوع چاپ از سایر چاپ‌ها گران‌تر است ولی از کیفیت بسیار بالاتری نسبت به آن‌ها برخوردار است.

چاپ افست در اکثر موارد برای چاپ کارتن های تاشو و برچسب استفاده می‌شود. موارد مصرف این چاپ در جعبه‌های لوازم آرایشی، محصولات الکترونیکی و چاپ بسته بندی مواد غذایی مانند جعبه پیتزا، جعبه شیرینی و غیره است. چاپ افست متداول‌ترین نوع چاپ برای جعبه‌های مقوایی است.

چاپ گراور یا روتوگور

فرایند چاپ Rotogravure از یک استوانه حکاکی شده تشکیل شده است که برای انتقال جوهر به لایه زیرین استفاده می‌شود. روتوگور در مقایسه با چاپ فلکسوگرافی یا لیتوگرافی زیاد رایج نیست، اما هنوز هم در چاپ تجاری به کاربرده می‌شود.

 این نوع چاپ  برای مصارفی همچون چاپ برچسب‌ها، بسته بندی ها، جعبه‌های مقوایی، مجلات و روزنامه‌ها کاربرد دارد. در این نوع، امکان چاپ با کیفیت عالی با رنگ‌های کالیبره شده وجود دارد. به علاوه دارای ۴ فرآیند در حیطه رنگ است و بدون استفاده از جوهر زیاد به سرعت چاپ‌های متعددی را تولید می‌کند. هزینه ابزارآلات این فرایند گران است. در نتیجه، اگر قصد دارید از این چاپ بهره گیری کنید بهتر است برای تیراژهای بالا آن‌ را مدنظر قرار دهید.

تولید جعبه سخت مقوایی

جعبه مقوایی از انواع جعبه‌هایی سخت است که در صنعت جعبه سازی طراحی و ساخته می‌شود. جعبه‌های مقوایی در مشاغل مختلف کاربرد حیاتی دارند. در این نوشتار به بررسی روش‌های گوناگون چاپ و تولید جعبه مقوایی پرداختیم. این فرآیندها عبارتند از چاپ افست، چاپ گراور، چاپ فلکسو و چاپ سیلک. همچنین مزایا و معایب این نوع چاپ‌ها را بررسی کردیم.  مواد تشکیل دهنده جعبه‌های مقوایی نیز از موارد قابل بررسی بودند. مقواهایی نظیر مقوای گلاسه، پشت طوسی و ایندربورد به منظور تولید جعبه مقوایی به کاربرد می‌شوند. این نوع مقواها در ضخامت‌ و حجم‌های گوناگون عرضه می‌شوند. جعبه‌های مقوایی مزیت‌های زیادی نیز دارند، از جمله اینکه موجب تسهیل حمل و نقل محصولات می‌شوند. در برند سازی و تبلیغات نیز نقش گسترده‌ای ایفا می‌کنند. این جعبه‌ها از آسیب رسیدن به محصولات جلوگیری می‌کنند.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
Subscribe
Notify of
guest
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
کمی با طراحی، تولید و چاپ جعبه هارد باکس آشنا شوید | چاپو
7 months ago

[…] تولید جعبه مقوایی چاپ جعبه هارد باکس کاملا با هم متفاوت هستن و برای هارد باکس روکش‌های مختلفی برای پوشاندن آن وجود دارد. در این وهله بر آنیم با انواع روکش‌ها و نوع کاربرد آنها آشنا شویم. […]