مشخصات و ویژگی‌های جعبه فست فود

ویژگی‌های جعبه فست فود

در دنیای امروز به واسطه تهیه غذا از بیرون منزل به چاپ جعبه فست فود بیش از قبل نیاز است، تفاوتی ندارد شما رستوران‌دار، مدیر یک شرکت تهیه غذا، آشپز در منزل و… باشید در هر صورت شما به جعبه‌هایی مرغوب و درجه یک برای سرو ساندویچ، فست ‎فود و… نیازمند هستید. به همین منظور تصمیم گرفتیم شما را با مواد کاربردی در جعبه سازی و ویژگی‌ها و مشخصات مرغوب‌ترین جعبه‌های غذای بیرون بر آشنا ‎کنیم.

جعبه مخصوص فست فود چیست؟

ویژگی‎های جعبه فست فود

جعبه مخصوص فست فود، به جعبه‌هایی که از مواد و متریال‎هایی همچون کاغذ، کارتن، شیشه، آلومینیوم، پلاستیک و…. ساخته شده‌اند و معمولا از آنها برای ارسال غذای گرم و سرد به مشتری استفاده می‌شود، اطلاق می‌گردد. امروزه رستوران داران و مدیران مراکز تولید و توزیع غذا همچون کافه‎ از این جعبه‌ها به منظور تبلیغ محصولات خود هم بهره می‌برند. معمولا در جعبه‌های غذا نان، وعده غذای اصلی، ماست، نوشابه، دوغ، سبزی، سیب ‎زمینی و غیره سرو و به درب منزل ارسال می‌شود.

به دلیل افزایش رقابت بین تولیدکنندگان محصولات غذایی بیش از گذشته به طرح، رنگ، سمبل‌ها و علامت‌های تبلیغاتی جعبه‌ها و ظروف بیرون بر توجه می‌شود. گرچه مسئله تبلیغات و زیبایی روی جعبه‌ها از اهمیت برخوردار است، اما نباید عواملی مانند کیفیت، مرغوبیت، و حفظ سلامت مواد غذایی عرضه شده در آنها را به فراموشی سپرد.

مواد چاپ جعبه فست فود

در سالهای اخیر، بسته‌بندی و چاپ جعبه مقوایی به بخشی از فرآیند خرید و فروش غذا تبدیل شده است. امروزه صنعت تولید محصولات غذایی با هدف تولید و عرضه غذاهای مختلف به کارکرد خود ادامه می‌دهد. به همین علت تصمیم گرفتیم شما را با موادی که در تولید جعبه غذا مورد استفاده قرار می‌گیرند، آشنا کنیم:

پلاستیک

پلاستیک به دلیل قابلیت‌هایی همچون سبکی، مقاومت بالا، تنوع زیاد جعبه‌ها طرفداران ویژه خود را دارد. پلاستیک از مواد پلیمری آلی ساخته می‌شود و در رنگ و طرح دلخواه مشتری به بازارهای فروش عرضه می‌گردد. جعبه‌های پلاستیکی از آلودگی مواد غذایی می‌کاهند، اما به دلیل قابلیت عدم بازیابی سریع، معمولا استفاده از آنها در سالهای اخیر کاهش یافته است.

شیشه

شیشه در برابر اکسیژن قدرت نفوذ بالایی دارد که یک مزیت عالی برای آن محسوب می‌شود، اما به دلیل شکنندگی، وزن زیاد، هزینه تولید زیاد، و عدم قابلیت تجدیدپذیری معمولا از آن در بسته‌بندی مواد غذایی همچون آب میوه، نوشابه، سس‌ها و… بیش از مواد غذایی مخصوصا غذاهای گرم استفاده می‌شود.

چوب، کاغذ و مقوا

همانطور که می‌دانید کارتن، مقوا و… همگی از چوب ساخته می‌شوند. چوب به دلیل سبکی، ارزانی، ظرفیت چاپ عالی طرفداران خود را در صنعت بسته‌بندی مواد غذایی دارد. با توسعه تکنولوژی چوب‌ها به کارتن و کاغذهایی ضخیم، مقاوم، منعطف، و کاربردی ‎تر تبدیل شده‌اند که امروزه می‌توان آنها را در جعبه پیتزا، جعبه ساندویچ و… مشاهده کرد. چوب، کارتن، کاغذ برای تبلیغات کاربردی هستند و به دلیل قابلیت تجزیه سریع، و حفظ بهداشت محیط ‎زیست بیش از محصولات دیگر برای ساخت جعبه غذای بیرون بر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فلز (آلومینیوم، روی و…)

معمولا از فلزات در بسته‌بندی مواد غذایی و نوشیدنی‌های کنسروی مانند کنسرو لوبیا، روغن، تن ماهی و… استفاده می‌شود. فلزات به دلیل سبکی، هزینه کم تولید، ظرفیت بالای بازیافت،  و مقاومت بالا جز محبوب‌ترین مواد کاربردی برای بسته‌بندی و سرو مواد غذایی شناخته می‌شوند.

موادی جعبه فست فود

انواع مختلف جعبه‎ فست فود

جعبه‌های مخصوص غذا متنوع همچون جعبه ساندویچ، جعبه فست فود، جعبه پیتزا ارزان و… باید ویژگی‌های مخصوصی داشته باشند، تا مردم پس از استفاده از آنها دچار عوارضی همچون دل‌درد، عدم کارکرد صحیح دستگاه هاضمه و… نشوند، از جمله این ویژگی‌ها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • ‎ای ساخته شده باشد که از محتویات داخل جعبه همچون غذاهای متنوع گرم (پیتزا، ساندویچ و…) محافظت کند. حفظ امنیت و سلامت غذا یکی از مهم‌ترین فاکتورهای مرغوب‌ترین جعبه غذای بیرون بر است.
  • ‎دار و یا یک مدیر از جعبه‌های غذا برای تبلیغات خدمات و محصولاتتان استفاده می‌کنید، باید به همخوانی و سازگاری بین تبلیغات مواد غذایی ارائه شده و جعبه‌ها توجه داشته باشید.
  • ‎ از آخرین تکنولوژی های روز دنیا استفاده کنید. هنگامی که جعبه‌ها طبق تکنولوژی روز ساخته می‌شوند، امکان هرگونه خطر و اتفاق غیر منتظره‌ای همچون انواع مختلف سرطان‌ها به منظور استفاده از مواد کهنه، عدم استفاده از آخرین اطلاعات در ساخت جعبه غذا و… کاهش می‌یابد.
  • ‎های غذایی باید به گونه‌ای ساخته شوند که غذا را برای حداقل یک ساعت (مدت زمان مورد نیاز پس از آماده سازی و ارسال غذا به دست مشتری) گرم و سالم نگه دارند. مشتری پس از سفارش وعده غذای خود خواهان دستیابی به غذایی گرم، تمیز و سالم است، به همین علت اگر جعبه‌ها از مواد کهنه و یا قدیمی‌ترین روشهای تولید جعبه تهیه شوند، امکان وقوع اتفاقات‎ همچون بیماری‌ها گوارشی و… وجود دارد.
تنوع جعبه‎های  فست فود

امروزه با استفاده از تکنیک‌های کاربردی همچون تکنیک بسته‌بندی، استفاده از تکنولوژی روز در زمینه تولید جعبه غذا، تغییرات ارائه شده در زمینه عرضه و توزیع جعبه‌های مناسب ارسال و سرو مواد غذایی و… تولید جعبه‌های مخصوص غذای بیرون باکیفیت بیشتر، مقاومت بالاتر و سلامت بیشتر انجام شده و به دست مشتریان می‌رسند.

می‌توان گفت بر اساس تحقیقات انجام شده علاوه بر موادی که در ساخت جعبه‌های توزیع و بسته‌بندی مورد استفاده قرار می‌گیرند، شرایط حمل ‎و ‎نقل و نگهداری بسته‌های مواد غذایی هم بر سلامت جعبه و محصولی که به دست مشتریان می‌رسند، تاثیرگذار هستند. به همین علت شما به عنوان یک مدیر باید به تمامی مواد ذکر شده قبل از خرید جعبه غذای بیرون بر توجه داشته باشید.

نتیجه‎ گیری جعبه های فست فود

در آخر، شما به عنوان یک رستوران‌دار و یا یک مدیر فعال در حوزه تولید مواد غذایی باید به کیفیت، زیبایی، سلامت و امنیت محصولاتی که مواد غذایی خود را از طریق آنها به دست مشتریانتان می‌رسانید، توجه کنید. به همین علت به جعبه غذای فست فود که برای عرضه محصولات غذایی متنوع خود از آن بهره می‌برید، توجه داشته باشید تا مواد غذایی خوشمزه خود را در جعبه‌های مرغوب و سالم به دست مشتریان عزیزتان برسانید.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments