روش‌های مدرن بسته بندی محصولات غذایی

روش‌های مدرن بسته بندی محصولات غذایی

یکی از مهمترین نکات ماندگاری مواد غذایی، بسته بندی آن‌هاست. امروزه شرکت‌های تولیدی به جعبه بسته بندی غذا اهمیت فراوانی‌ می‌دهند. هر مواد غذایی با توجه به ویژگی که دارد، باید در بسته‌های کاغذی، پلاستیکی یا فلزی قرار بگیرد که دیرتر فاسد شود.

در گذشته شیوه بسته بندی‌ها بسیار ساده بود و مواد غذایی باید به سرعت مصرف‌ می‌شدند؛ زیرا چندان ماندگاری نداشتند؛ اما امروزه با روی کار آمدن تکنولوژی، بسته بندی‌های جدید باعث حفظ بیشتر ماندگاری محصولات غذایی شده است.

شرکت‌های مطرح دنیا، زمان زیادی را روی بسته‌بندی‌های مواد غذایی صرف کرده‌اند که از این طریق علاوه بر حفظ نام شرکت خود، رضایت مشتریان را نیز به دست آورند. همچنین نکاتی از جمله ظاهر بسته بندی، لوگو و هولوگرام، مسائل زیست محیطی و غیره در آن‌ها اثر دارد. به طور کلی بسته‌بندی تاثیر زیادی در مشتری داشته و باعث‌ می‌شود که به شرکت و کالا اعتماد کنند.

 بسته بندی محصولات غذایی

چاپ کارتن بسته بندی

تولید و چاپ کارتن بسته بندی برای محصولات بسیار پرطرافدار است و شما میتوانید بسته بندی محصولات زیاد کنار هم با داشتن کارتن ها به راحتی انجام بدید. امروز فروشگاه اینترتی نیز جزو طرفداران بسته بندی با کارتن هستن یکی از ویژگی های کارتن ها بسته بندی محکم تر و داستن فضای بسیار زیاد برای محصولات هستن که آنها رو نسب به بقیه بسته بندی متامیز میکنند.

انواع بسته بندی محصولات غذایی

 امروزه با پیشرفت تکنولوژی، بسته بندی‌های مدرن و نوینی وارد شرکت‌های تولیدی شده است که نگهداری از محصول را آسان‌تر و ایمن‌تر‌ می‌کند. همچنین کارشناسان صنایع غذایی و محیط زیست با توجه به آنکه مشتریان به بهداشت، سلامتی و محیط زیست اهمیت داده، روی بسته بندی‌ها نظارت بیشتری دارند.

به طور کلی بسته بندی محصولات غذایی به شیوه‌ای مدرن شامل موارد زیر است:

·         بسته‌بندی‌های نچسب؛

·         بسته‌بندی‌های قابل تجزیه؛

·         بسته‌بندی‌های خوراکی؛

·         بسته‌بندی‌های ایمن؛

·         بسته‌بندی‌های کم جا.

در ادامه مقاله به معرفی هر یک از موارد نام برده‌ می‌پردازیم که در انتخاب بسته‌بندی برای محصولات خود با آگاهی تصمیم‌گیری کنید. در این میان بسته بندی‌های دیگری نیز هستند ( کارتن بسته بندی میوه ) که آسان باز شو بوده که در آن‌ها راحتی مشتری را مدنظر قرار داده‌اند.

بسته بندی‌های نچسب

اغلب از این نوع بسته بندی محصولات غذایی برای انواع سس‌ها استفاده‌ می‌شود. مواد استفاده شده در این بسته‌بندی‌ها باعث لیزی و لغزندگی سطح داخلی قوطی‌های سس‌ می‌شود؛ از این رو به راحتی هنگام فشردن قوطی‌های سس تمامی مواد داخل آن‌ها خارج شده و مصرف‌ می‌شوند.

با استفاده از این بسته‌بندی‌های مدرن، تقریبا یک میلیون تن زباله از سطح کره زمین کم شده و جان انسان‌ها در امان‌ می‌ماند. بسته‌بندی‌های نچسب مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا بوده و روی طعم مواد غذایی تاثیر بدی ندارد.

ناگفته نماند این گونه بسته‌بندی‌ها برای سس‌ها مناسب هستند و اگر در تهیه بطری‌های نوشابه گازدار به کار روند، مانع خروج کامل مایع از خود‌ می‌شوند.

بسته بندی‌های نچسب

بسته بندی‌های قابل تجزیه

یکی از جدیدترین بسته بندی‌های موجود برای مواد غذایی، محصولاتی هستند که به راحتی در آب حل شده و از بین‌ می‌روند. این بسته بندی‌ها از ترکیباتی تولید شده اند که هنگام پخته شدن در آب، از بین رفته و تنها ماده غذایی پخته شده باقی‌ می‌ماند.

در واقع این بسته بندی‌ها از موم و نوعی شکر تولید شده که مانند پوسته تخم مرغ شکسته‌ می‌شوند و قابل تجزیه هستند. در کشور سوئد از این نوع بسته بندی‌ها اغلب برای برنج و محصولات مشابه به کار‌ می‌رود.

بسته بندی‌های خوراکی

یکی از انواع بسته بندی محصولات غذایی مدرن و امروزی، بسته بندی‌های خوراکی هستند. این نوع بسته بندی‌ها ابتدا توسط یک شرکت خارجی تولید شد و در رستوران‌های kfc مورد استفاده قرار گرفت. این محصولات در تولید لیوان‌های قهوه خوراکی که از جنس بیسکویت و شکلات بودند استفاده‌ می‌شد.

تولید این محصولات به کاهش تولید زباله منجر شد. این لیوان‌ها به حفظ محیط زیست کمک کرد و در حال حاضر در کشورهای توسعه یافته طرفداران بیشماری دارد. نوع دیگری نیز از محصولات خوراکی وجود دارد که هیچگونه طعمی ندارند و به راحتی قابل خوردن هستند.

رواج این محصولات به کاهش استفاده از قاشق نیز منجر‌ می‌شود. به قدری استفاده از بسته‌بندی‌های خوراکی رایج گردید که امروزه در تولید لیوان‌های خوراکی از ژلاتین استفاده‌ می‌شود. همچنین کاغذهای کاپ کیک از جنس نشاسته بوده و کاملا خوراکی هستند و هیچ گونه ضرری ندارند.

بسته بندی‌های خوراکی

بسته‌بندی‌های ایمن

یکی از مهم‌ترین بسته‌بندی‌های مواد غذایی، محصولاتی است که از فساد مواد غذایی جلوگیری‌ می‌کند. طبق نظر اساتید دانشگاه‌ هاروارد، تاریخ انقضای روی محصولات قابل اعتماد نبوده و چندان تاثیری در اینکه آیا محصول فاسد شده یا خیر ندارد.

ترکیبات موجود در این بسته بندی‌ها، ماندگاری محصول را بالا‌ می‌برند. در تولید شیر، سبزیجات و میوه این محصولات بسیار کارآیی دارند.

بسته‌بندی‌های کم‌جا

این نوع بسته بندی محصولات غذایی برای افرادی که آشپزخانه‌های کوچک دارند، بسیار مناسب است. درواقع طبق یک تکنولوژی پیشرفته، مواد غذایی به طور فشرده در این بسته بندی‌ها قرار‌ می‌گیرند که برخی از آن‌ها زمانی که در آب جوش قرار داده‌ می‌شوند، به اندازه واقعی خود‌ می‌رسند.

برای نمونه محصولاتی همچون انواع سبزی‌های خورش به این شکل در ایران تولید شده که مورد استقبال بسیاری از مشتریان نیز قرار گرفته است. با توجه به سبک زندگی امروزی، تولید بسته‌بندی‌های کم‌جا بسیار اهمیت دارد.

بسته‌بندی‌های کم‌جا

کلام آخر

یکی از مواردی که منجر به شهرت یک شرکت و البته کسب رضایت مشتریان شده، بسته بندی محصولات غذایی است. در این مقاله سعی کردیم به انواع این بسته بندی‌های مدرن اشاره کرده و نکاتی را در رابطه با هر یک بیان کنیم.

بسته‌بندی‌های کم‌جا، ایمن، خوراکی و دیگر موارد مذکور در این مقاله به حفظ امنیت محیط زیست نیز کمک‌ می‌کند و باعث‌ می‌شود مشتریان به سمت آن‌ها جلب شوند. بسته‌بندی‌های ایمن به ماندگاری بیشتر مواد غذایی منجر‌ می‌شود و آن‌هایی که کم جا بوده، برای آشپزخانه‌های کوچک بسیار مناسب هستند. پیشنهاد‌ می‌دهیم اگر تولید‌کننده بوده و در فکر انتخاب بسته‌بندی مناسب برای محصولات خود هستید، با آگاهی کامل یکی از این بسته‌بندی‌ها را انتخاب کنید.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
Subscribe
Notify of
guest
3 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
صفر تا صد چاپ نایلون تبلیغاتی فروشگاهی | چاپو
8 months ago

[…] نوع چاپ با توجه به کاربرد نایلون نیز متفاوت است. مقاله روش‌های مدرن بسته بندی محصولات غذایی نیز مشاهده […]

trackback
همه آنچه در مورد چاپ افست باید بدانید | چاپو
8 months ago

[…] مراحل بسته بندی و بعد از چاپ می توان اشاره کرد. مقاله روش‌های مدرن بسته بندی محصولات غذایی نیز مشاهده […]

trackback
با انواع چاپ نایلون بیشتر آشنا شوید! | چاپو
8 months ago

[…] آن پیشنهاد می‌دهیم در ادامه با ما همراه باشید. مقاله روش‌های مدرن بسته بندی محصولات غذایی نیز مشاهده […]